Szczegółowy opis i dane techniczne
Po latach podróży, przygód i niebezpiecznych wypraw Suunto Vector Yellow w dalszym ciągu jest najbardziej kultowym zegarkiem outdoorowym Suunto. Technologia i odporne na najtrudniejsze warunki wykonanie sprawiają, że Suunto Vector Yellow wytrzymał próbę czasu.
Wysokościomierz
Wysokościomierz działa do wysokości nawet 9 000 m / 29 500 ft, dzięki czemu będzie skuteczny na wszystkich 14-tu ośmiotysięcznikach. Suunto Vector Yellow dysponuje funkcją pomiaru różnicy wysokości, która pozwala śledzić postęp wspinaczki między kolejnymi bazami. W automatycznej 24-godzinnej pamięci są zapisywane takie informacje, jak wysokość i prędkość wchodzenia / schodzenia w każdej kolejnej godzinie. Zegarek dysponuje alarmem wysokości oraz wieloma funkcjami pamięci. Unikatowa funkcja dziennika umożliwia rejestrowanie liczby i sumy podejść i zejść, a także liczby zjazdów na nartach.
Barometr
Barometr w zegarku wyświetla ciśnienie atmosferyczne i temperaturę - na podstawie tych danych można przewidzieć zmiany pogody, co w terenie ma duże znaczenie. Zegarek automatycznie rejestruje dane o ciśnieniu w ostatnich czterech dniach: przez pierwsze sześć godzin co godzinę, a następnie co sześć godzin. Gdy wysokość referencyjna jest ustawiona prawidłowo, zegarek pokazuje też ciśnienie na poziomie morza, co ułatwia odczytanie i zrozumienie ciśnienia na większych wysokościach. Podróżując po górach, trzeba jednak pamiętać, że zmierzone ciśnienie zmienia się razem ze zmianą wysokości, co nieco utrudnia prognozowanie pogody.
Kompas
Kompas cyfrowy zegarka Suunto Vector Yellow wskazuje kierunki główne lub kierunki pośrednie i wyświetla strzałkę kierunku N-S. Można tak ustawić kompas, aby utrzymywał wskazany namiar, co ułatwia utrzymanie wybranego kierunku w nieznanym terenie. Regulacja deklinacji umożliwia skorygowanie różnicy między północą geograficzną a magnetyczną, a to dodatkowo zwiększa dokładność pomiaru kierunku.
Zegar
Poza funkcjami typowo outdoorowymi zegarek Suunto Vector Yellow może wyświetlać godzinę w formacie 12 lub 24-godzinnym. Można ustawić trzy alarmy w ciągu dnia. Zegarek dysponuje też kalendarzem zaprogramowanym do 2089 roku, stoperem z funkcją pomiaru czasów pośrednich oraz minutnikiem.
Funkcje wysokościomierza
- Zakres wysokości
- od -500 m do 9 000 m / od -1 600 ft do 29 500 ft
- Dokładność pomiaru
- 5 m / 16 ft
- Prędkość pionowa
- Tak
- Całkowite zwiększenie lub zmniejszenie wysokości
- Tak
- Pomiar różnicy
- Tak
- Automatyczna pamięć wysokości
- 24 h
- Funkcja dziennika
- Tak
- Przedziały zapisu
- 20 s, 60 s, 10 min, 60 min
- Pamięć historii
- Tak
- Alarm wysokości
- Tak
- Kompensacja temperatury
- Tak
Funkcje pogody
- Bezwzględne ciśnienie atmosferyczne
- Tak
- Ciśnienie na poziomie morza
- Tak
- Wskaźnik trendu
- Tak
- Pamięć pogody
- 4 dni
- Temperatura
- Tak
- Zakres temperatury
- od -20°C do +60°C / od -5°F do +140°F
- Dokładność pomiaru temperatury
- 1°C / 1°F
- Pomiar różnicy
- Tak
- Zakres barometru
- od 8,9 inHg do 32,4 inHg / od 300 hPa do 1 100 hPa
- Dokładność barometru
- 0,05 inHg / 1 hPa
Funkcje kompasu
- Wskaźnik kierunku północ-południe
- wskaźnik północ-południe
- Kurs w stopniach
- Tak
- Ustawianie deklinacji
- Tak
- Kierunki główne
- Tak
- Monitorowanie namiaru
- Tak
- Kompas z poziomiczką
- Tak
Funkcje chronografu
- Stoper
- Tak
- Maksymalna liczba pomiarów pośrednich w pamięci
- 2
- Licznik odliczający wstecz
- Tak
Funkcje zegara
- Format 12 / 24 h
- Tak
- Kalendarz
- Tak
- Alarmy codzienne
- 3
Specyfikacja ogólna
- Wodoszczelność
- 30 m / 100 ft
- Bateria wymieniana przez użytkownika
- Tak
- Ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania baterii
- Tak
- Obracane obramowanie
- Tak
- Temperatura robocza
- od -20°C do +60°C / od -5°F do +140°F
- Temperatura przechowywania
- od -30°C do +60°C / od -22°F do +140°F
- Paski wymieniane przez użytkownika
- Tak
- Wybór jednostek metrycznych lub imperialnych
- Tak
- Rodzaj podświetlenia
- elektroluminescencyjne
- Wymiary (szerokość × wysokość × grubość)
- 51,4 mm × 45,6 mm × 15,3 mm
- Waga
- 54 g
Opinie i testy użytkowników
Dokładamy wszelkich starań, by opinie pochodziły od klientów, którzy używali produktu lub go nabyli w naszym sklepie. Opinie są zbierane, weryfikowane i publikowane zgodnie z regulaminem dodawania opinii.Opinie mogą dodawać tylko zarejestrowani użytkownicy. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać własną opinię.
Pytania i odpowiedzi
- Czy zegarek jest wodoodporny?
Tak. Wodoszczelność zegarka testowano zgodnie ze standardem ISO 2281 do głębokości 30 m / 100 ft (odpowiadające tej głębokości ciśnienie to 3 bary). Wskazanie to nie odpowiada jednak bezpośrednio dozwolonej głębokości nurkowania, ale odnosi się jedynie do ciśnienia, przy którym zostało przeprowadzone badanie. Deszcz, prysznic i każdy inny normalny kontakt z wodą nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie zegarka. Zegarek można używać do zwykłego pływania, nie jest on jednak przeznaczony do użytkowania podczas nurkowania.
UWAGA: Nie wolno naciskać przycisków podczas pływania ani wtedy, gdy są w kontakcie z wodą.
- Z jakiego materiału wykonane jest szkiełko w zegarku?
Szkiełko w zegarku Suunto Vector wykonane jest ze szkła akrylowego.
- Jaka jest średnia żywotność baterii?
Średnia żywotność baterii wynosi ok. 12 - 18 miesięcy w zależności od sposobu użytkowania. Każdy Użytkownik korzysta z zegarka w inny sposób. Wydajność baterii jest zależna przede wszystkim od intensywności korzystania z podświetlenia, kompasu i alarmu. Wskaźnik niskiego poziomu zasilania jest włączany wówczas, gdy dostępnych będzie 5 - 15 procent energii. W takim wypadku zalecana jest wymiana baterii.
- Czy mogę samodzielnie wymienić baterię w zegarku?
Tak, baterię w zegarku można wymieniać samodzielnie. Opis, w jaki sposób możesz wymienić baterię, znajdziesz w instrukcji obsługi zegarka oraz możesz obejrzeć na filmie instruktażowym zegarek Suunto Vector - wymiana baterii.
- Czy w zegarku można regulować kontrast wyświetlacza?
Niestety, ale w zegarku Suunto Vector nie jest dostępna taka funkcja.
- Czy istnieje możliwość zablokowania przycisków w zegarku?
Niestety, ale zegarek Suunto Vector nie jest wyposażony w funkcję blokady przycisków.
- Czy mogę zmienić dźwięk alarmu?
Niestety, ale w zegarku nie ma możliwości zmiany dźwięku alarmu.
- Czy zegarek może wydawać dźwięk sygnalizujący pełną godzinę?
Zegarek Suunto Vector nie posiada funkcji sygnału pełnej godziny.
- Jaki jest maksymalny pomiar, który można wykonać przy użyciu stopera?
Stoper umożliwia wykonywanie pomiarów pośrednich i dwóch pomiarów końcowych do wartości maksymalnej 23 godziny 59 minut i 59 sekund.
- Jaką największą wartość można skonfigurować dla licznika odliczającego wstecz?
Maksymalna wartość dla licznika odliczającego wstecz to 23 godziny 59 minut i 59 sekund.
- Jakie jest znaczenie dwóch symboli wyświetlanych ponad wskaźnikiem trybu?
Symbol po lewej stronie sygnalizuje włączenie alarmu wysokości, a symbol po prawej stronie oznacza, że uaktywnione są jeden, dwa lub trzy alarmy dzienne.
- Jakie jest znaczenie segmentów graficznych na pierścieniu zewnętrznym?
W trybie wysokościomierza pełny pierścień reprezentuje 1 000 metrów lub 1 000 stóp, dlatego segmenty wskazują wysokość nad poziomem morza w odniesieniu do wielokrotności 1 000. Podczas pomiaru różnicy wysokości segmenty wskazują zwiększenie (po prawej) lub zmniejszenie (po lewej) wzniesienia terenu w odniesieniu do wielokrotności 1 000.
W trybie barometru pełny pierścień reprezentuje 100 hPa lub 1 inHg, dlatego segmenty wskazują ciśnienie atmosferyczne w odniesieniu do wielokrotności 100. Podczas pomiaru różnicy ciśnienia segmenty wskazują zwiększenie (po prawej) lub zmniejszenie (po lewej) ciśnienia.
W podstawowym trybie kompasu pojedynczy segment wskazuje północ, a trzy segmenty wskazują południe. Jeżeli kompas jest używany do monitorowania namiaru, segmenty na pierścieniu zewnętrznym wskazują odchylenie żądanego kierunku przemieszczania od aktualnego namiaru.
- Dlaczego segmenty graficzne na pierścieniu zewnętrznym są włączane / wyłączane w trybie zegara?
Te segmenty są związane przede wszystkim z kompasem, w którym podział na 36 segmentów jest konieczny zgodnie z 360-stopniową skalą kompasu. W trybie zegara segmenty reprezentują liczbę sekund. Liczba sekund różni się jednak od liczby stopni, dlatego segmenty nie mogą być włączane kolejno podczas sygnalizowania każdej sekundy.
- Dlaczego segmenty graficzne na pierścieniu zewnętrznym są włączane w lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara)?
Zazwyczaj segmenty są włączane w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) od położenia odpowiadającego godzinie 12.
W tym wypadku uaktywniono tryb pomiaru różnicy i zegarek wskazuje zmniejszającą się wartość. W trybie normalnym segmenty są włączane zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jednak w trybie wskazań różnicy (np. wznoszenie / obniżanie terenu) zmniejszenie wartości powoduje włączanie segmentów w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Kierunek w lewo oznacza więc wartości „ujemne”, a w prawo wartości „dodatnie” w odniesieniu do położenia centralnego.
- Jak usunąć zawartość dziennika?
Dziennik jest kasowany automatycznie i nie może być skasowany przez Użytkownika.
- Jakie są zasady automatycznego usuwania zawartości dziennika?
Dziennik jest zapełniany cyklicznie, a dane są kasowane po wykorzystaniu całej dostępnej pamięci. W pamięci można zapisać około 3 800 zestawów danych dotyczących wysokości nad poziomem morza, szybkości wznoszenia / obniżania terenu (zgodnie z wybranym interwałem 20 sekund, 1 minuta, 10 minut lub 60 minut).
Po wykorzystaniu całej dostępnej pamięci, nowe dane zastępują najstarsze informacje. Ten mechanizm jest zwany automatycznym usunięciem zawartości dziennika.
Użytkownik może skasować historię dzienników tzn. zbiorcze informacje dotyczące wzniesienia / obniżania terenu oparte na danych przechowywanych w dzienniku.
- Ile dzienników można zarejestrować?
Liczba dzienników, które można zarejestrować, jest zależna od wybranego interwału i okresu rejestracji danych. Na przykład w przypadku interwału 1 minuta można zapisać maksymalnie 3 800 zestawów danych w dzienniku. Oznacza to 2,64 dnia w przypadku rejestracji w trybie ciągłym (24 godz. = 1 440 min.; 3 800 / 1 440 = 2,64).
Aby uniknąć nadmiernego zużycia baterii, rejestracja nie jest wykonywana w trybie ciągłym. Obowiązują limity czasu (tzn. rejestracja jest automatycznie przerywana po określonym czasie). Limity czasu są proporcjonalnie zależne od interwałów rejestracji.
- Co to jest okres rejestracji?
Okres rejestracji określa (liczba godzin i / lub minut) czas trwania sesji rejestracji danych zapisanych w danym dzienniku. Na przykład, jeżeli dziennik jest włączony podczas turystyki pieszej od 13:00 do 18:00, wyświetlany jest okres 05:00 godzin.
- Jaka jest maksymalna wartość zbiorczego wzniesienia lub obniżenia terenu w historii dzienników?
Maksymalna wartość, którą można wyświetlić na wyświetlaczu to 29 999,999 w metrach lub stopach zależnie od wybranej jednostki. Ten limit powinien być zgodny z wymaganiami większości Użytkowników (29 999,999 metrów to w przybliżeniu 3/4 obwodu kuli ziemskiej).
- Jak w przypadku zmiany wzniesienia terenu od 1 500 do 1 000 metrów i ponownie do 2 500 metrów zegarek oblicza wartość średnią?
Odpowiedź na to pytanie jest zależna od sytuacji.
Po pierwsze, jeżeli pytanie dotyczy tego, czy zegarek precyzyjnie wskazuje zmiany wzniesienia terenu podczas ponownego wchodzenia na wysokość 2 500 metrów po zejściu od 1 500 do 1 000 metrów, odpowiedź jest pozytywna pod warunkiem, że zmiany warunków pogodowych nie wpłynęły na ciśnienie atmosferyczne. Wysokość nad poziomem morza jest obliczana na postawie ciśnienia atmosferycznego, dlatego jest zależna od zmian warunków pogodowych. Jeżeli jednak pogoda nie ulega zmianie i skonfigurowano wysokość referencyjną, odczyt będzie prawidłowy.
Po drugie, jeżeli pytanie dotyczy sposobu obliczania przez zegarek informacji wyświetlanych w dzienniku, odpowiedź jest następująca: w przypadku całkowitego wzniesienia terenu dla danych zarejestrowanych w dzienniku (rozpoczęcie rejestracji przez Użytkownika przed wyruszeniem) obliczana jest różnica od 1 000 do 2 500 metrów (1 500 m), a w przypadku całkowitego obniżenia terenu, obliczana jest różnica od 1 500 do 1 000 metrów (500 m).
Po trzecie, jeżeli pytanie dotyczy funkcji pomiaru różnicy zależnie od warunków, zegarek wyświetla bezwzględną różnicę między 1 500 i 2 500 m (rozpoczęcie i zakończenie). Fakt zejścia na wysokość 1 000 m nie wpływa na bezwzględną różnicę między punktem początkowym i końcowym.
Na zakończenie w automatycznej pamięci 24-godzinnej te informacje są wyświetlane w następujący sposób: załóżmy, że rozpoczynamy na wysokości 1 500 m w południe, a następnie przez 2 godziny schodzimy na wysokość 1 000 m i przez pięć kolejnych godzin wchodzimy na wysokość 2 500 m. Na liście w pamięci 24-godzinnej jest wyświetlana wysokość 1 500 m o godzinie 12:00, np. 1 200 m o 13:00, 1 000 m o 14:00, 1 200 m o 15:00, 1 500 m o 16:00, 1 800 m o 17:00, 2 000 m o 18:00, a następnie 2 500 o 19:00.
W tych okolicznościach uzyskujemy różne odczyty zegarka. Podstawową zasadą jest zawsze skonfigurowanie wysokości referencyjnej. Tylko w ten sposób można uzyskać prawidłowe odczyty.
- Dlaczego uzyskuję różne odczyty wzniesienia / obniżenia terenu nawet, jeżeli pozostaję w tym samym pomieszczeniu?
Rozdzielczość szybkości wznoszenia / obniżania terenu wynosi 1 m / 1 ft, podczas gdy rozdzielczość wyświetlania wysokości wynosi 5 m / 10 ft, dlatego szybkość wznoszenia / obniżania jest wyświetlana nawet w przypadku pozostania na tej samej wysokości. Wynika to ze zmian ciśnienia, a nawet pionowego przemieszczenia w zakresie rozdzielczości 5 m / 10 ft.
Wewnątrz pomieszczeń nawet niewielki, niezauważalny przepływ powietrza powoduje zmianę ciśnienia. Na przykład, jeżeli otwarte jest okno w innej części budynku, przepływ powietrza wpływa na temperaturę w pomieszczeniu, którą rozpoznają czujniki zegarka. Zegarek mierzy wzniesienie / obniżenie na postawie zmian ciśnienia powietrza, dlatego interpretuje zmiany warunków tego typu jako przemieszczenie pionowe.
- Jakie jest znaczenie niewielkiej prostokątnej ikony u góry po lewej stronie na wyświetlaczu?
Jest to wskaźnik barometru sygnalizujący ogólny trend zmiany warunków pogodowych. Wyświetlane są wyniki pomiarów barometrycznych wykonanych w ciągu 6 ubiegłych godzin.
- Czy zegarek sygnalizuje prognozowane warunki pogodowe?
Nie. Zegarek gromadzi informacje dotyczące ciśnienia atmosferycznego w przedziale czasowym 3 do 6 godzin i wyświetla ogólne trendy zmian warunków pogodowych na podstawie tych informacji.
- Co to jest ciśnienie bezwzględne i względne?
Ciśnienie bezwzględne jest wartością zmierzoną w danej lokalizacji i terminie. Wartość względna reprezentuje ciśnienie na poziomie morza dla danej lokalizacji. Na przykład na wysokości 1 000 m ciśnienie bezwzględne zazwyczaj wynosi około 900 hPa. W takim wypadku ciśnienie względne na poziomie morza wynosi około 1 013 hPa.
- Co to jest kompensacja temperatury?
Kompensacja temperatury oznacza, że dla określonego zakresu temperatury (od -20°C do +60°C) pomiary wysokości nad poziomem morza są niezależne od temperatury. W takim wypadku można nosić zegarek na nadgarstku lub położyć na stole - pomiary będą zawsze precyzyjne pod warunkiem, że warunki pogodowe nie ulegają zmianie.
Kompensacja temperatury nie oznacza jednak, że na odczyt samej temperatury nie ma wpływu ciepłota ciała. Aby otrzymać prawidłowy odczyt temperatury, należy zdjąć zegarek z nadgarstka i poczekać około 15 minut.
- Co to jest deklinacja magnetyczna?
-
Deklinacja magnetyczna to kąt pomiędzy północą magnetyczną a geograficzną. Tradycyjne mapy wskazują północ geograficzną. Kompas wskazuje północ magnetyczną - region nad ziemią, do którego zmierzają pola magnetyczne ziemi. W związku z tym, że północ magnetyczna i geograficzna nie znajdują się w tym samym miejscu, konieczne jest ustawienie w kompasie deklinacji. Szczegółowy opis, w jaki sposób ustawić w zegarku wartość deklinacji, znajdziesz w instrukcji obsługi zegarka.
- Jak można ustalić deklinację w danej lokalizacji?
Lokalna deklinacja (wschód lub zachód) jest zazwyczaj podawana na mapach (magnetycznych, geograficznych) z dokładnością do jednego lub pół stopnia. Lokalizacja północy magnetycznej zmienia się jednak każdego roku, w związku z czym najbardziej precyzyjną i aktualną informację o wartości deklinacji dla danej lokalizacji możemy znaleźć w internecie, np. korzystając ze strony www.magnetic-declination.com.
- Do czego służy pierścień obrotowy?
Pierścień obrotowy umożliwia korzystanie z zegarka tak jak ze standardowego kompasu. Na przykład pierścień może wskazywać północ podczas monitorowania namiaru lub służyć do wyświetlania innych informacji.
Ponadto pierścień umożliwia manualne monitorowanie wysokości nad poziomem morza przy użyciu kreski kursowej, która może wskazywać położenie początkowe (tzw. punkt zerowy). Można również oznaczyć określoną wysokość, która będzie graficznie reprezentowana przez segmenty na pierścieniu i umożliwi monitorowanie zmian. Pierścień jest jednak związany przede wszystkim z kompasem.
- Jak mogę skalibrować kompas i kiedy należy to zrobić?
Kalibracja zapewnia prawidłowe funkcjonowanie kompasu. Kompas należy skalibrować w następujących okolicznościach:
- przed użyciem kompasu po raz pierwszy
- w przypadku wymiany baterii
- jeżeli zegarek był narażony na oddziaływanie silnych pól elektromagnetycznych, takich jak linie energetyczne, głośniki i magnesy, które wpływają na funkcjonowanie kompasu
- po dłuższym nieużywaniu kompasu
Opis, w jaki sposób możesz wykonać kalibrację kompasu, znajdziesz w instrukcji obsługi zegarka oraz możesz obejrzeć na filmie instruktażowym zegarek Suunto Vector - kalibracja kompasu.